Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic




4 years ago on 6 March 2010 @ 6:57am + 18 notes
# kg
# bao
# gcx
# hot

Birthday wallpaper for Gerald Anderson.. will post more tomorrow on his actual birthday :)

Click for full size





4 years ago on 5 March 2010 @ 7:49am + 13 notes
# ktm

Happy bday Gerald, ongoing now at the KTM set

c/o maderbibs





4 years ago on 6 February 2010 @ 11:12pm + 14 notes
via kimeraldislove (originally kimeraldislove)
# kg
# bao

fckyeakimerald:

KG Wallpaper (Click for full size)

by sweetmave









8th Gawad Tanglaw Winners

The Gawad Tagapuring mga Akademik ng Aninong Gumagalaw (TANGLAW) announced their chosen winners for film, tv, theater and radio arts for the year 2009.
Here is the full list of winners for the 8th Gawad Tanglaw:

FILM ARTS

BEST FILMS

1. Lola
2. Dukot
3. In My Life

BEST ACTRESS

Ms. Vilma Santos – In My Life

BEST SUPPORTING ACTRESS

1. Ms. Isabel Lopez – Kinatay
2. Ms. Isabel Lopez – Tulak

BEST ACTOR

1. John Lloyd Cruz – In My Life
2. Allen Dizon – Dukot

BEST SUPPORTING ACTOR

1. Luis Manzano – In My Life
2. Roderick Paulate – Dead na si Lolo

BEST DIRECTORS

1. Dante Mendoza – Lola
2. Olivia Lamasan – In My Life
3. Joel Lamangan – Dukot

BEST SCREENPLAY

Lola

BEST STORY

Dukot

BEST EDITING

Mangatyanan – Pats R. Ranyo

BEST CINEMATOGRAPHY

I Love You Goodbye – Lee Meily

TELEVISION ARTS

Broadcast Network of the Year:
ABS-CBN

Best Drama Series:
Tayong Dalawa

Best News Program:
TV Patrol World

Best Documentary Feature:
Storyline (ANC)

Best Game Show:
Talentadong Pinoy (TV5)

Best Comedy/Gag Show:
Goin Bulilit, Banana Split (ABS-CBN)

Best Variety Show:
ASAP ‘ 09

Best Magazine Show:
Rated K

Best Lifestyle Show:
Sweet Life (QTV 11) and Executive Class (ANC)

Best Travel Show:
Travel Time (ANC)

Best Sports Program:
Sports Unlimited

Best Sports Anchors:
Dyan Castillejo, Marc Nelson, Tommy Manotoc Jr.

Best News Anchor:
Ted Failon, Karen Davila, Julius Babao, Vicky Morales

Best Entertainment Field Anchor:
Mario Dumaual, Phoemela Baranda

Special Jury Award for Television:
May Bukas Pa

Best Ensemble Performance in a Television Drama:
Tayong Dalawa Cast – Gerald Anderson, Kim Chiu, Coco Martin, Jake Cuenca, Agot Isidro, Cherry Pie Picache, Gina Pareño, Miguel Faustman, Jodi Sta Maria, Baron Geisler, Jiro Mañio, Ms. Anita Linda, Spanky Manikan, Ms. Helen Gamboa, Mylene Dizon,Alessandra de Rossi

Best Morning Show:
Umagang Kay Ganda

Best Morning Show Hosts:
Rica Paralejo, Pinky Webb, Donita Rose, Anthony Taberna, Winnie Cordero, Edu Manzano, Bernadette Sembrano, Kim Atienza, Atom Araullo, Alex Santos, Ginger Conejero

Best Game Show Host:
Richard Gomez (Family Feud)

Best Public Service Programs:
Wish Ko Lang, Salamat Dok!, Bantay OCW

Best Commentary Program:
Kalye (ABS-CBN)

Best Investigative Report Program:
XXX (ABS-CBN) and Bitag (UNTV)

Best Educational Program:
Matanglawin (ABS-CBN) and Spoon (QTV 11)

Best Public Affairs Program:
Strictly Politics (ANC)

Best Drama Anthology:
Maalaala Mo Kaya

Best Christmas Station I.D:
“Star ng Pasko” (ABS-CBN)

Best T.V Ad:
Women Empowerment by MODESS

Best Movie Theatre:
Shang Cineplex

Best Development Communication Plug:
Boto Mo Patrol Mo, Ako ang Simula

RADIO ARTS

Best Radio Stations:
DZMM
YES FM 101.1

Best AM Radio Anchors:
Korina Sanchez, Rey Langit, Anthony Taberna

Best FM Radio Station:
YES FM 101.1

Best AM Radio Station:
DZMM

Best Radio DJs:
Mr. Fu, Nicoleyala, Christuper

THEATRE ARTS

Best Play:
Zsa Zsa Zaturna Ze Muzikal
Directed by: Chris Millado
Tanghalang Pilipino

SPECIAL AWARDS

Lifetime Achievement Award (Posthumous):
Ms. Lourdes Carvajal (a.k.a) Inday Badiday

Gawad TANGLAW ng Pelikulang Pilipino:
Rudy Fernandez (Pothumous)

Presidential Jury Award for Excellence in Acting:
Coco Martin
(Kinatay, Serbis, Masahista, Daybreak, Jay, Tirador and Tayong Dalawa)

Presidential Jury Award for Film Excellence:
Dinig Sana Kita
Director: Mike Escareal Sandejas
Producer: Mike Escareal Sandejas
Lead Actors: Romalito Mallari, Zoe Sandejas

Natatanging Gawad TANGLAW para sa Sining ng Telebisyon:
Zaijian “Santino” Jaranilla – May Bukas Pa

The awarding ceremony will take place on March 3, 2010 at the Jose Rizal University.